Bugün ne pişirsem diye mi düşünüyorsunuz? Yoksa şu yemek nasıl pişiriliyordu, tarifi nasıldı diye mi soruyorsunuz kendi kendinize? Canınızı sıkmayın…Gelin bize sorun biz sizin için cevaplayalım..!

RSS Feed

Günün Menüsüne Küçük Bilgiler…

Soğuk günlerin sıcak küçük topları NOHUT…

Nohut hepimizin bildiği klasik bir tarif olsa da küçük bir püf noktası eklemek istiyorum. Soğanları kavururken içine nohut ölçüsüne göre 2-3 kaşık un koyup öyle kavurun. Hem nohutlar daha özlü ve lezzetli oluyor hem de görüntüsü çok hoş oluyor.

 

Turşu

Evlerimizde turşu yaparken genelde hep aynı sebzeler üzerinden kurarız. Bunları yaparken arasına eğlence katması açısından evinizde de bakıp büyütebileceğiniz “süs biberlerini” de tavsiye ediyoruz. Hem gözünüze hem de damağınıza hitap edeceğinden emin olun..

 

Şehriyeli Pirinç Pilavı

Tel şehriyeleri bildiğiniz gibi tereyağında kavurur pirinci üzerine eklerdik. Bu işlemi yaparken bazen yanmış olan tereyağın  pilavın hem rengini hemde tadını bozduğunu farkettiniz mi bilmiyorum. Şehriyeleri teflon  ya da seramik yüzeyli tavada yağsız olarak rengini döndürürseniz hem daha az kalori hem de daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

 

Tel Kadayıfı..

Artık hazırlarınında satıldığı bu dönemde ister hazır alın ister kendiniz yapın, şerbetinin içine 100 gr kadar tereyağ katmanız hem lezzet hem de parlaklık açısından tatlınızı zenginleştirecektir.

 

Afiyet olsun…

 

 

Tags: , , , , , .
  • Trackbacks
  • Comments
  • No Comments yet.
  • No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

*