Bugün ne pişirsem diye mi düşünüyorsunuz? Yoksa şu yemek nasıl pişiriliyordu, tarifi nasıldı diye mi soruyorsunuz kendi kendinize? Canınızı sıkmayın…Gelin bize sorun biz sizin için cevaplayalım..!

RSS Feed

Kaymaklı Kayısı

Sizinle unutulan Türk tatlılarından Kayısılı Kaymak tatlısının resimlerini paylaşmıştım. Şimdi de bu nefis yiyeceğin tarifini vermek istiyorum.

Malzemeler:

1 paket kuru sarı kayısı

1 kutu kaymak

1 çay bardağı fıstık tozu

2 su bardağı toz şeker


Kuru kayısılarımızı geceden suda bekletiyoruz. Ertesi gün süzgeçte iyice süzülmelerini bekledikten sonra, tencereye diziyoruz. Kayısıların üstüste konmamalarına ve tüm tencereye yayılmış olmalarına dikkat etmemiz lazım. Üzerine  2 su bardağı toz şekeri eşit şekilde döküyor ve ağzı kapalı olarak pişmeye bırakıyoruz. Renkleri altın sarısına dönüp şekeri çektiğini gördükten sonra  (yaklaşık 20 dak. sonra) tencere kapağını açıp bir 15 dak. daha pişiriyoruz. Bu yöntem kayısı renklerinin parlamasını sağlamakta. Ancak şunu belirtmeliyim ki; tüp kullanılan ocaklarla doğalgaz kullanılan ocaklardaki pişme süreleri değişiklik arzetmekte. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Benim verdiğim süre tüplü ocak için geçerlidir. Şekerini ve suyunu çeken kayısılar soğumaya bırakılır. Soğuyan kayısıların içlerine  ister bir çay kaşığı ister bir krema torbası yardımı ile kaymak konulur. Orjinalinde kayısıların kaymak konulan ağız kısmı fıstık tozuna bulanıp tabağa konmaktadır ancak benim koyduğum resimlerde de göreceğiniz üzere tüm kayısı üzerine de  serpme yaparak servis edilebilir.

Bu arada 1 gece önceden beklettiğiniz kayısıların suyunu lütfen dökmeyin. Ara ara bu suyu yudumlamak hem kan şekerimizi hemde bağırsak harketlerimizi dengeler..

Hepinizi sağlıklı ve afiyetli günler dilerim…

Tags: , , , , .
  • Trackbacks
  • Comments
  • No Comments yet.
  • No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

*