Bugün ne pişirsem diye mi düşünüyorsunuz? Yoksa şu yemek nasıl pişiriliyordu, tarifi nasıldı diye mi soruyorsunuz kendi kendinize? Canınızı sıkmayın…Gelin bize sorun biz sizin için cevaplayalım..!

RSS Feed

Pirinç Pilavı

İyi Pilav Pişirmenin Küçük Sırları

Hepimizin bildiği gibi  pilav Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arsında üst sıralardadır. Zenginimiz, fakirimiz pilavı sever. Basit bir yemek gibi görünse de pilav pişirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Dışarıdan bakınca kolay görünür. Hatta genç kızlarımızın pişirmeyi öğrendiği ilk yemeklerden biridir pilav. Evet pişiririz ama beğendirmek çok zordur karşımızdakilere. Çoğumuzun başına gelmiştir bu. Pilavı pişirisiniz, servis edersiniz ve abiniz, ablanız, anneniz yada eşiniz “Aman bu ne biçim pilav be!” deyi verir birden. Onca emeğinizin ziyan olduğunu düşünürsünüz. Üzülürsünüz. Kimine göre çok yağlıdır, kimine göre tane tane olmamıştır, kimine göre çok pişmiştir. İşte pilav pişirmek basit gibi görünür ama beğendirmek zordur. Bu makalemde sizlere pilav yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda küçük tüyolar vereceğim.


Hazırlanışı : Öncelikle özetle pilavın pişirilme tarzından bahsedeyim. Kimileri pirinçleri önceden suda bekleterek şişmesini bekler, kimileri de pilav pişerken bu işlemin olması için daha fazla su eklerler. Benim size tavsiyem birinci yolu seçmeniz. Yani pilavı pişirmeye başlamadan önce pirincinizi güzelce ayıklayıp, yıkayıp 45 dakika kadar ılık suda bekletmeniz. İkinci husus ta pilav pişerken eklenecek suyun ölçüsüdür. Kimileri 3/2 ölçüsünde yani 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı su eklerler. Bir başka ölçü de 1/1 ölçüsüdür. Benim tavsiyem de 1/1 ölçüsünü kullanmanızdır. Yani 1 su bardağı pirinç için 1 su bardağı su eklenmesi.Neyse sözü fazla uzatmadan sanal olarak 4 kişilik bir pilav pişilerim. Ölçülerimiz basit olacak. Su bardağı, çay bardağı ve yemek kaşığını ölçü olarak kullanacağız. 2 su bardağı pirinç bizim için yeterli olacaktır. (Eğer ailenizde pilavı çok sevenler varsa bu ölçüyü 3 bardak yapabiliriz.) Öncelikle 2 su bardağı pirincimizi güzelce ayıklayıp yıkadıktan sonra bol miktarda ılık suyun içerisine dinlenmeye bırakalım. Pirinçlerimiz suda beklerden diğer işlemler için hazırlığımızı yapalım. Yemeklere tuz katmayı unutanlar için (ki ben unutuyorum genelede) 2 su bardağı suyu bir sürahiye doldurup içine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırlarım. Bu işlem tuzun pilavımıza homojen bir şekilde dağılmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra 2 yemek kaşığı tereyağı (sevmeyenler margarin kullanabilir.) ve 1 çay bardağı arpa şehriyemizi hazır edelim. (Şehriyeli pilav sevmeyenler kullanmayabilir ama bu pilavımıza ayrı bir lezzet katacak emin olun.) Vakit geldi. Pirinçlerimiz 30 – 40 dakikakadar suyun içinde bekledirler. Artık pişirmeye hazırlar. İlk olarak arpa şehriyemizi tereyağımızla orta ateşte güzelce kavularım. (Şehriyeleri yakmamaya özen göstermek gerekli.) Daha sonra suda bekletiğimiz pirinçlerimizi süzdükten sonra tenceremize boşaltalım ve karıştırmaya başlayalım. Pirinçler birbirini tutmaya başlayana kadar kavurmaya devam edelim. Daha sonra önceden ölçü ile hazırladığımız tuz – su karışımımızı tenceremize boşaltalım, biraz karıştıralım ve kapağını kapatalım. Ocağımızın altını biraz daha kısalım orta ateş ile kısık ateş arası bir seviye yeterli. Bu şekilde 15 – 20 dk kadar pişirdikten sonra pilavımız hazır hale gelecektir.

Önemli Not  : Pilavı pişirmeye bıraktıktan sonra mümkün mertebe tencerenin kapağını açmamaya özen gösterelim. Pilav tenceremizin kapağı cam ise zaten gözenek gözenek olduğunu göreceksiniz.

Önemli Tüyo : Pilav piştikten sonra tecerenin kapağını kağıt havlu ile sararsak gereksiz buharı almış oluruz. Böylece pilavımızın lapalaşmasını önlemeye yardımcı oluruz.

Tags: , .
  • Trackbacks
  • Comments
  • No Comments yet.
  • No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

*